Obec Křepice

První písemná zmínka o obci je z roku 1349 pod názvem Crepicz, kdy se připomínají bratři Kuneš a Vrš z Křepic. Potom se objevuje několik dalších jmen z řad méně významné nižší šlechty, která držela zboží v Křepicích. Před rokem 1498 koupil zboží Vilém z Pernštejna, který později koupil Židlochovické panství, k němuž byly Křepice připojeny a zůstaly jeho součásti do roku 1848.
Obcí, která má rozlohu 679 ha a žije zde 1245 obyvatel, protéká Křepický potok. Kulturní památkou obce je kostel sv. Bartoloměje v renesančním slohu dostavěný v roce 1791. Na kostel byl použit i materiál ze starého kostela, který byl zbořen. Byly přeneseny také tři zvony, velký ozdobený perštejnským znakem, z roku 1522, střední z roku1490, a malý (umíráček) z roku 1738.

Vzhledem k tomu že je vesnice obklopena polem, byla převážně zemědělská, ale dnes většina obyvatel dojíždí za prací do okolních měst, zejména pak do Brna. Aktivně zde působí řada spolků, hasiči, jednota sokolů, zahrádkáři, myslivci, holubáři, skautský oddíl, chovatelé drob. zvířectva, kynologický klub jehož člen získal již dva tituly mistra světa. Občanské organizace se velkou mírou podílejí na kulturním a sportovním dění v obci. Různé akce se odehrávají v kulturním sále nebo ve sportovním areálu, kde jsou travnaté hřiště a hřiště s umělým povrchem pro tenis, košíkovou, házenou apod. V jihovýchodní části obce se nachází tzv. údolí kapliček. K jedné z nich, ke kapli sv. Cyrila a Metoděje konají věřící každoročně pouť. Každoročně se v obci konají krojované Bartolomějské hody.

© 2008 Ubytování U Hájků | Penzion a restaurace v obci Křepice. | Created by MFÁčko | Mapa stránek
Penzion U Hájků v Křepicích hodnocení